2009. szeptember 28., hétfő

Oszágúti VB 2009 Mendrisio: Kusztor, a hős

Előrevetítem, nem szándékozom benyalni senkinek ezzel az írással, de én nem olyan vagyok, aki szerint "ciki" megadni a respektet azért, ami jár, kerékpárosok között pedig, ahol végletekig érő a rosszindulat és aljasság, végképp nem szokás bárkinek bármilyen teljesítményét megdícsérni - azonban szerencsére én nem vagyok teljesen kerékpáros :-)
Miután tekertem egy jót tegnap Dobogókőre, szokás szerint 1 nappal verseny után jól érezve magamat, akkor értem haza a közvetítésre, amikor Kusztor bravúrja a vége felé járt - azonban megemlíteném, hogy telefonon hívott egy csapattársam, hogy megossza a jó hírt, miszerint Kusztor elmenésben van, tehát létezik olyan, hogy örülünk más sikerének és büszkék vagyunk arra, ha világversenyen egy magyar valamit produkál. A több, mint 200 km, amit elmenésben megtett, óriási volt és nagyon remélem, hogy a magyar kerékpársport ennek hasznát látja - sajnos mivel a médiában nem látni kerékpárt, az emberek nagyrészének fogalma nincs arról, hogy ebben a sportban, ami a XX. század elejétől fogva tulajdonképpen profi sport, hatalmas tömegek mérkőznek egymás ellen és ráadásul a kegyetlen kemény (ezt már sokszor elemeztem, de mutassunk még csak egyetlen olyan sportágat, ahol 6 órán át kell a maximális oxigénfelvétel közelében tartózkodni és mellé még néha anaerób erőkifejtéseket is végezni - nem találunk ilyet.), mit jelent egy "akárhanyadik" hely, vagy egyáltalán feltűnni a Eurosport képernyőjén. Remek dolog a kajak-kenu és a vizilabda eredményessége, ezek is kemény sportok, de egy vizilabdában - ahol a picsányi Szerbia-Montenegró a király a "vízbenminéljobbanlebegő" zsíros fiúk közt , akikre az átlag proli azt mondja "hú de izmos palik" - sokkal könnyebb királykodni, mint egy ilyen sportban.
Mai napig még mindig a Bodrogit mondogatja a Sípos a Eurosporton, aki kétséget kizáróan nagy kvalitású időfutammenő (volt, de azért semmiképpen nem mondanék olyan nonszensz állításokat, hogy Cancellara kihívója lett volna idén, mert az több, mint vicces) azonban a tegnapi produkció mezőnyversenyben az utóbbi sok év legnagyobb villantása volt nekünk, magyaroknak.
Amennyire a "nagyöregek" elmondásaiból ismerem, felettébb tiszteletreméltó, hogy minden valószínűség szerint nagyon komoly munka lett befektetve abba sok éven át, hogy az elmúlt pár évben tulajdonképp ő a legeredményesebb magyar bicajos, noha nem kifejezetten tehetséges (tehetség alatt kerékpárban a genetikáról beszélünk), hiszen a tehetség korán megmutatkozik, neki viszont sok idő kellett, mire beért. Nem kifejezetten nyertes paraméterek + szorgalom űbereli a jó paraméteres lustaságot - ellenpálda is van :-), le lehet szakadni lökijóskatkeredmeg versenyen közel nyolcvanas vo2maxszal - én pl. egész jó paraméterekkel, sok kemény edzéssel is az idei szezonban jó nagy semmit produkáltam - de erről majd később.
Az U23 különítmény teljesítményére no comment, azonban nem gondoltam volna, hogy Lovassy, aki nem keveset ment nemzetközi mezőnyben, elsőként szakadt le - mint olvastam komoly mentális legyakás volt a háttérben, ez engem annyiból vígasztal, hogy nagyon nehéz elhinni, hogy a mentális része mekkora százalékot tesz ki a teljesítménynek, valóban sokkal fontosabb, mint gondolnánk - nálam pedig ilyen téren komoly gondok vannak (ideggyenge vagyok :-)
Az eredménylistát nézve látom Martin Madhart a szlovákoktól, aki egészen jó helyen végzett, a Dukla Trencsén csapatából több versenyen is részt vett, amin mi is ott voltunk, az ottani helyezései alapján nem mondhatjuk, hogy pl. egy Lovassynál annyival erősebb lenne, azonban ügyesebben biciklizett - ez a pálya nagyon aljas volt és hamar kiszórta azokat, akik nem voltak elég agresszívek és nem furakodtak eleget.
Sajnálom, hogy Balázs (Simon) nem jutott messzebre, tudom, hogy tehetséges és jó teljesítménnyel rendelkezik, ami számszakilag egy középmezőnyre elég kell, hogy legyen, azonban ő még nagyon keveset ment ilyen mezőnyben és mivel egy csapatban vagyunk és láttam versenyezni nem egyszer, tudom, hogy ő sem az elől verekedős típus.
Szerencsétlen Víg pedig úgy áll oda egy VB-re, mintha itthon indulna egy Szarosmákos kupán, ferdén álló sisak, orrhegyen lévő szemüveg...még jó, hogy ezt nem láttuk a Eurosporton..már elnézést..

Új wattmérők a láthatáron!

Tavaly decemberben vettem meg az Ergomo-t, ezzel beléptem a wattmérés világába, amire már nagyon régóta vágytam - hiszen mint tudjuk, csak a teljesítménymérők adnak objektív adatokat arról, hogy milyen munkát végeztünk a kerékpáron és ez mindenképpen érdekes és hasznos. Egy wattmérős szezon után sok dolgot felfedeztem, de maradjunk az eszköz taglalásánál: az Ergomo-val már nem vagyok megelégedve. Nem zavar, hogy a cég megszűnt, nincs szoftverfrissítés, nehézkes a javítás, csak az, hogy kezdetben voltak a hőmérsékletváltozás indukálta kilengések, 5 faktor pont 20 watt különbséget jelentett és ez kb. 8 celsius eltérésnél jelentkezett. Mostanra odáig jutottunk, hogy egy edzésen belül nagy mértékben kileng a kalibráció, az egyik szenzor haldoklik. A cuccot használtan vettem, nem tudom mennyit futott, de ez idegesítő. A szerkezet lelke a középrész, hiszen ez mér, ha ez befosik, nagyon nehéz vagy lehetetlen javítani. A computerrel utána semmit nem lehet kezdeni, illetve marad egy drága nagy ronda sárga kilométeróra. Röviden, jövőre szeretnék új rendszert beszerezni. Több, mint 20 éve készült el az első wattmérő, mégis még mindig úgy csinálnak sokan, mintha ez valami "hókuszpókuszkütyü lenne" (ők nem kifejezetten modern, intelligens, gondolkodó emberek szerény véleményem szerint :-) - az első az SRM volt, továbbra is a "gold standard", azonban a wireless dura ace új ára 3000 dollár felett van, használtan meg kb. 2000..tehát ez kiesett. A Powertap megbízható, de nem akarok 450 grammos hátsó agyat és egy kerék használatára szorítkozni, mert akkor vagy az edzés, vagy a versenyadatokról le kéne mondani, az pedig no go.
Újon a színtéren a Quarq cinco, ami a hajtókar spider-be épített wattmérő, strain gauge alapú, mint az SRM, használói elégedettek, sokféle hajtókarhoz lehet kapni, ANT+ kompatibils, szabadno választható a fejegység. A spider ára 1500 dollár + kell a computer.
Ez sem olcsó, de wireless létére 1000 dollárral olcsóbb az SRMnél.
A napokban, az Interbike kiállítás idejében bemutatkoztak új rendszerek, aminek nagyon örülünk, főleg, ha rendesen működnek. Ezekről már kb. 1 hónapja olvastam a watt fórumon, sőt bizonyos pletykák szerint a Shimano is ki fog jönni egy wattmérővel. Az új cuccok a pedálra ható erőből mérik a teljesítményt egy speciális tengelyszenzorral.
A Metrigear "Vector" 2010 első negyedévben lesz elérhető, és egy speciális Speedplay pedállal lesz kapható a rendszer, ugyanis
a pedál tengelyében van a 60 db. strain gauge és ezek elhelyezésére a Speedplay szinte meghibásodás mentes ezeréves üreges acéltengelye tökéletesen alkalmas - itt az első kritérium, ami elrettenthet, hiszen nekem pl. nagyon nem tetszett a Speedplay pedál, kb. olyan volt vele tekerni, mintha egy jégkockán kellene lábújjhegyen állni.
A pontossága +/- 1.5% (mint a többinek)
és az ára 1000 dollár alatt lesz. ANT+ kompatibilis fejegységre szükségünk lesz hozzá, azonban ezekből hamarosan Dunát lehet rekeszteni, már most bejelentett a Specialized és a Garmin is olcsó modelleket. Az eszköz sajátossága, hogy 360 fokban, a teljes hajtás alatt méri a pedálra ható erőket ill. az elveszett erőt, egy kilo rider pl. pedálcsapásra pontosan analizálni tudja, hogy mit produkált és rövid versenyszámokban ez fontos lehet. 248 grammos tömegével egyértelműen a legkönnyebb setup (persze a computer nem megspórolható), ha jól működik majd, igazán klassz cucc lesz.
Hasonló cucc az O-Synce wattmérő, 2010 közepére igért német termék - ez azonban nem jelent egyértelműen pozitívumot, mert bár az SRM a német precízitás mintaképe, a Cyclosport termékekben és az Ergomoban én csalódtam, hiába németek.

2009. szeptember 23., szerda

2010 Lamborghini Reventón


Így néz ki a Lamborghini 2010-es új modellje, a Reventón. Roadster változatban is kapható, 1.3 millió euros áron. Ez súlyos. Egy űrhajó földi használatra.
A műszerfal sem szarral gurít:

2009. szeptember 18., péntek

Muz: Mathew Jonson - When Love Feels Like Crying

MMM, de fincsi kis muzak. Elektornikus lovesong.
Mathew Jonson - Walking On The Hands That Follow Me EP(WAG050)
Label:
Wagon Repair

Tracklist:
01. Walking On The Hands That Follow Me
02.When Love Feels Like Crying


2009. szeptember 16., szerda

Film: Un prophete (A próféta) 2009

Az alábbi 150 perces, cannes-i Aranypálmára remekművet láttam tegnap. Ajánlom mindenkinek, aki örül, ha kijön valami jó európai film, mert azok általában életszagúbbak, valósághűbbek, mint a nagyobb közönségnek készülő hollywoodi filmek - kivétel persze néhány független usa film.
Az IMDB-n 8.3 pontos filmnek lenni nem könnyű és ezek a pontok többé-kevésbé passzolnak az én tetszési indexeimmel. (link)
A film Malik El Djebenam egy 19 éves marakecsi gyerek történetét meséli el a börtönben, ahova ismeretlen ok miatt került 6 évre. Pár na
p után természetesen megkörnyékezik, ez esetben egy öreg korzikai keresztpapi (Niels Arestrup alakítja, aki szintén zseniális, a rendező többször dolgozott már vele) által vezérelt gang, akik mellesleg szinte az egész börtönt irányítják, mint elítéltek. A szokásos első körben való kapálózás és erősködés után pár vesénrugdalás keretében meggyőzik arról, hogy az ő védelmükre szüksége lesz, cserébe egy kis missziót kell végrehajtani: egy másik arabot, Reyeb-et kell kinyírni. Miután betanítást kap, hogy kell a szájában elrejteni egy borotvapengét és azt egy pillanat alatt kilökni onnan úgy, hogy foggal tartva egy nyaki verőeret el lehessen vele kaszálni, kisebb nehézségek árán végrehajtja a missziót - ezt a jelenetet nem ajánlom a gyengébb idegzetűeknek.
A színészek szinte tökéletesek, a casting eszméletlen, csupa teljesen hihető figura a börtönben: arabok, a korzikai gang tagjai, négerek.. A fényképezés gyönyörű, jók a hangok, az egész nagyon egyben van, french cinema at its best.
A filmet a BAFTA-díjas Jacques Audiard rendezte, akinek másik műve, a De battre mon coeur s'est arrêté (The beat that my heart skipped) az Auberge Espagnole-ból ismert Romain Duris főszereplésével a következő a watchlist-emen.

Kritérium Országos Bajnokság, Mosonmagyaróvár

Végre egy verseny, ahova összeszedetten, nyugodtan és egészen frissen érkeztem. Az amerikai kritérium-gyorstalpaló ellenére ezt a versenyszámot még mindig nem szerettem meg igazán, ez főleg abból adódik, hogy az eleje nagyon szarul esik, mivel nem melegítek be rendesen általában, illetve nem vagyok egy sprinter, a hajránál a verekedés nem az erősségem. Ezúttal azonban egy kölcsön görgő segítéségével (köszönet Dancs Mártonnak, remélem meggyógyultál) sikerült remekül bemelegítenem, így ez volt talán életem első olyan kritériuma, ami nem fájt, sőt, remekül éreztem magam, még a féltáv környékén bekövetkezett hatalmas zakózásom sem foglalkoztatott túlzottan. A célegyenes előtti kanyarban, hajrákörön, belső íven kanyarodtam, jó nagy lendülettel, kezdett éppen elragadni a hév, hogy erre most rámegyek és ahogy a belső ívről indulva ki akartam hozni a kanyar végét, az túl meredekre sikerült és az enyhén kavicsos útszélen egy hatalmasat takartam, minimum 40 km/h körüli sebességgel. Érdekes módon az esés mozdulatsorát befejezve már újra a bicajon ültem, begurultam a célba, a bíró lecsekkolt, majd ahogy jött a mezőny, vissza is álltam. Innentől adrenalinból igazán jól haladt a bicaj. Eredeti tervem az volt, hogy megnézem, mik a lehetőségek az első hajráknál - ezek sorsa a kanyarnál szinte eldőlt, max. ötödikként fordulva van esély - ha semmi, akkor a végén esetleg elpattintok. A végén, amikor tele voltam még energiával, a Zoli elgurult a mezőnytől kb. 30 méterre, nem valami gyorsan, de ő azon kevesek közé tartozik, akire nem akartam menni, pontszám tekintetében úgyis mindegy lett volna. Relatív jó helyen csak a véghajránál voltam, mert azt hittem az is ér pontot, ugyanis Amerikában azt külön értékelik - ez alapján kerültem az 5. helyre.
Szezon vége felé ismét rájövök, hogy sokkal kevesebbet kell edzeni és akkor is min. ugyanúgy, de lehet, hogy még jobban halad a kerékpár...

2009. szeptember 13., vasárnap

Nike Vandal Supreme silver/red - egy gyerekkori álom



Egy gyerekkori álmom vált valóra - lett egy kultikus retro csukám, a Nike Vandal supreme metallic silver - samba/black színekben - egy igazi űrcipő. Amikor Kyle Reese a Terminator 1-ben bemegy az áruházba felöltözni és szemérmesen elvonul a próbafülkébe, majd leteszi a lábát rajta egy Nike Vandal-lal és behúzza a tépőzárat, kifolyt a nyál a szánk szélén és azt mondtuk, bárcsak lenne egy ilyenem. Szerintem minden valamire való jó arc gyerek ugyanígy érzett, akiknek a szülei nem szovjet vagy csehszlovák, majka frizurás, faszszandálos babfőzelékszínűzoknis stílusban öltöztették a gyereküket.
A Nike 1984-ban adta ki ezt a modellt először, majd pár éve a retro re-release sorozatban újra. Jelenleg megint nehezen beszerezhető, ezért az ára sem sovány.
Milyen gyöngyörű.

2009. szeptember 10., csütörtök

Mátra kör és Orfű beszámoló

Egyik kedvenc versenyem volt most hétvégén: a Mátra kör. 2006-ban indultam először ezen a versenyen, első országúti versenyeim között, egyike volt annak a kb. 4 versenynek, amin indultam. Annak ellenére szeretem ezt a versenyt, hogy soha még olyan versenyen nem teljesítettem jól, ami egyből heggyel kezdődik - azt azonban álmomban sem gondoltam volna, hogy (még a jelenlegi leromlott állapotomban sem) leszakadok megint az elejéről - mégis megtörtént, méghozzá úgy, hogy olyan emberek ott maradtak, mint pl. Ottó bá budaörsi triatlonos gyerekei, akik a közös edzéseken a 2%-os "emelkedőn" azonnal leszakadnak és 42-nél nagyobb tempót nem igazán birnak ki. Nagyon elkeserítő volt, ráadásul érdekes módon a hegyre felérve jobban lettem és elkezdtem menni, mint az állat lefele, minden áron fel akartam érni, de ebben az összerázodott kb. 20 kutyaütőből nem sok partnerem akadt. A legelkeserítőbb abban, amikor az ember leszakad az elejéről, az, hogy kiemelt idiótákkal kell együtt biciklizni - jelen esetben (persze nem először) a pálmát a P-Nívó-CMH csapat pár embere vitte, akiket líderük, Borbély Gyuri sem bír megrendszabályozni. Miután képtlenek voltak bármi értékelhetőt hozzáadni az üldözéshez, állítólag csapatvezetői utasításra elkezdték azokat szivatni (minket), akik minden egyes forgásnál maximumot adtak a kialakuló lánctalpban (amit mellesleg folyamatosan tönkretettek). Ilyenkor ha az ember szól, akkor persze az van, hogy savanyú a szőlő, mit keresek én ott hátul - hát tényleg mit keresek ott, de sajnos ennek a képletnek sok összetevője van, a jelenlegi egészségi állapotomtól kezdve a túledzettségen keresztül a mindennapi stresszig. Egy dologra viszont rájöttem, ami sajnos egész évben csak kárt tett a teljesítményemben, ez pedig a koffein. Ez az anyag, amit a leghatásosabb legális doppingnak tartanak - gyorítja a metabolizmust, stimuláns és spórolja a glikogénraktárakat - számos mellékhatást is tartogat, ha az ember érzekeny a dózisra, az én esetemben ez 200 mg. A legtöbb versenyen kb. 1 óra kell ahhoz, hogy jól érezzem magam - az idei szezonom számos versenyére visszagondolva az első órában pontosan olyan dolgokat éreztem, ami a koffein mellékhatása is: rossz gyomor, rossz közérzet, enyhe remegés és rossz kontroll a kerékpár felett.
A szerdai edzésen Vasi, Buruczki, Vizer stb. társaságában tartottam egy kis szintfelmérést és meglepően jól éreztem magam, tekintve hogy kezdek egy kicsit pihentebb lenni mostanában, mióta visszavettem az edzésből - Bia felé az Aldi raktár mellett felfelé sikerült 47-48 km/h-val haladni, ez minden bizonnyal életem egyik legjobb teljesítménye volt, nem nagyon emlékszem, hogy valaha mentünk volna ott ennyivel, még motor mögött sem. Ez a tempo még a Szilárdnak is sok volt, pedig ő aztán nem egy gyenge gyerek. Ezek után bizakodva néztem a hétvége elé, azonban megint kiderült, hogy stresszelek, hülyeségeket csinálok (koffein bevétele 2 órás versenyre, ahol a glikogénraktárnak nincs ideje leürülni), ismerten lassú bemelegedésem ellenére elégtelen bemelegítés és nyomás alatt (verseny) nem tudom a maximumot adni (annak idején teniszben képes voltam elveszteni egy game-et 40 -semmiről). Olvastam egy cikket a mentális attribútumok fontosságáról és bizony ez megerősítette, hogy nagyon fontos része a teljesítménynek az agy, sőt a legfontosabb. "90% mental, 10% physical" - olvastam valahol. Beszéltek még a cikkben a top atléták lazaságáról, akik feszültség nélkül állnak rajthoz és a verseny hevében is lazák tudnak maradni - nekem ez idén csak szezon elején sikerült, meg is volt az eredménye, majd ahogy kezdtem besokallni az edzésvolumentől, intenzitástól és a folyamatos versenystressztől, egyre gyűlt a feszültség és ez erős nyomot hagy a teljesítményen.
Visszatérve a szánalmas dögsorra: a legszörnyűbb az, hogy ezek az emberek valahogy nem tudják megérteni, hogy a dögsoron nem menő a dögsoron lógni - érdekes módon amikor elkezdtem versenyezni én úgy éreztem, hogy több respekt jár azért, ha az ember dolgozik ha már a dögsorra szakadt, mintha csak lógna ott feleslegesen az X-edik helyért - 2006-ban első Mátra körömön pár kollégával karöltve sikerült is felérnünk az elejére, és valahol ott végeztem, mint most 3 évvel később, kétszer erősebben... Nem mintha a helyezés top 3-on túl annyit számítana, hiszen tavaly, 3 hét nyaralás, napozás és hajnalig tartó bulizás után, 0 kerékpározással olyanok előtt beértem, akik folyamatosan edzésben voltak. Ilyen és hasonló esetek után gondolkozom el, hogy a kevesebb sokszor több. Idén szétedzettem magam, volt volumen, volt inenzitás, folyamatos és egyenletes terhelés emelés, tudományos felkészülés, monitorozás, tudományos táplálkozás és rengeteg versenyzés - versenyeredmény szinte semmi az 1 db 3. helyemet leszámítva. Sok mindent tanultam az idén is, sokat fejlődtem, sokat hibáztam, de erről majd egy későbbi bejegyzésben bővebben írok.
A Mátra kört sok perces hátrányban a vége előtt kb 1 km-rel a dögsorról, hogy legalább ne legyenek a közelemben, amikor baromi idegesítő módon elkezdenek sprintelgetni a nyolcvanadik helyért - mint ahogy meg is történt, hogy a rettenetes szánalmas BBB nadrágos palilábas gyerek, akit utolértem a vége előtt, beállt mögém és a célban lesprintelt, mintha az bármit számítana. Nem gondoltam volna, hogy van még olyen idióta a földön, aki képes ennyire patetikus lenni, megint csak azt tudom mondani, soha nem vetemedtem ilyesmire, valószínűleg azért, mert hamar megtanultam az etikettet - és persze van agyam hozzá, hogy felfogjak dolgokat elég gyorsan :-)
A csalódás után másnap muszáj volt Orfűre elmenni versenyezni, ugyanis ki akartam próbálni, hogy valós-e a hipotézis, amit felállítottam a verseny elején tapasztalható rosszulléteimről, nevezetes az, hogy a 200 mg koffein amit idén szinte minden verseny előtt bevettem, az első fél-1 órában számos olyan tünetet produkált, ami mind a lehetséges koffein mellékhatásai közé tartozik: émelygés, rossz gyomor, remegő kéz, gyenge kontroll a kerékpáron, stb.. Minden egyén másképp reagál különböző koffein adagokra - ha megiszom egy kólát edzés közben, határozottan jót tesz, meglódulok tőle mint állat, természetesen ebben a cukornak is nagy szerepe van - nagyobb adag bevétele azonban először vasoconstictio-t okoz.
Leutaztunk tehát Orfűre négyen, Vasi, Ferike, Berek + én, és a délelőtti futam az orfűi tó körül igazán remekül ment, fáradhatalan voltam, a Ferikével ketten mentünk minden támadásra, aminek nagy részét Arany G és a Fiúlány produkálta, nem is tudtak elszökni. A Berek, akiről azt sem tudtam, hogy még versenyben van, ugyanis betegeskedett mostanában, ez idő alatt végig a sor végén kummantott, aztán az utolsó körben, amikor épp a legnagyobb lószparádét kontrolláltuk le, orditva eljött a sor mellett, ott még egyszer összerázódtunk, de a célegyenesben egy ugyanilyen manőverrel meg is nyerte a versenyt. Eredmény tekintetében tehát nekem megint semmi nem jutott, hiába dolgoztam fossá magam - de ez még rendben is van, ha a domestique szerepért jár valami, azonban még fapapucs sem járt, sőt a 30 ezer forintos kp nyereményből, amit persze nem osztott el favoritunk, arra sem volt képes, hogy legalább a benzint állja.
Délután a második futam egy 16 kilis hegymenet volt, szinte nulla bemelegítéssel indultam, "úgysem lesz probléma" alapon, persze hirtelen elindultunk, mire elértünk az első meredek kanyarhoz, ahol a 2007-es OB is ment, elkezdett szétszakadni a sor, a Vasi még a szemem előtt felzárkózott, én pedig már megint nem. Innentől a Ferikével baktattunk fel, 1 perces hátrányban érkeztünk meg az elejéhez képest a TV toronyhoz. Nagyon nem esett jól, pedig kb. 300 wattos átlag lett, amit könnyebben bírni kellett volna. Itt megint elkenődtem egy kicsit, nagyon nem normális, hogy pont hegyeken szakadok le.

folyt.köv.

2009. szeptember 8., kedd

Pusztulj, rohadt Virut!

Beszoptam a Virut vírust, mert lejárt a NOD32 próbaverzióm. Pusztuljon az a mocsok, aki ezt kreálta. 3 napig irottam, mert egyszer már sikerült kiirtani, most azonban 4200 file-t fertőzött meg a gépemen, amit a Kapersky elvileg mind megtisztitott, repair windows install, elvileg minden tiszta, rendesen fut a gép, viszont a vírusirtó fél óránként közli, hogy melyik file fertőzött és karanténba helyezi - magyarul nem sikerült teljesen kiirtani, úgyhogy marad a teljes radírozás. Több fórumon kiirthatatlannak tartották, ezt nem akartam elhinni, mert régen már sikerült eltűntetni, most azonban túlságosan elterjedt a gépen. "Bassza meg a kutya!"

2009. szeptember 3., csütörtök

Do you Tabata? Interval edzés kemény csávóknak

Tabata intervalok a vo2max és az anaerób kapacitás növelésére

Előrevetítem, hogy az alább vázolt edzés nem csak kerékpárosoknak hasznos, hanem minden sportban, ahol az oxigénfelvétel kulcsfontosságú.

A Tabata intervalok a HIT (high intensity training) csúcsa - minimális időből maximális teljesítménynövekedést kihozni. Akármi legyen is a sportod, kerékpár, futás, evezés, kajak-kenu, sífutás, kevesebb, mint 10 perc alatt olyan edzést végezhetsz, ami alatt ugyan magad alá fosol, de eredményes.
FIGYELEM: ez egy haladó edzésprogram, mindenképpen kell hozzá egy megfelelő keringés és edzettségi szint, csak olyan vágjon bele, akinek nem okoz problémát megközelíteni a max pulzusát, illetve nem ismeretlen számára a maximális terhelés!
A protokoll a következő:
20 másodperc "ami a csövön kifér", "nyél", "all out", 10 sec pihenővel (2:1 munka/pihenő ratio) - ha jól emlékszem az eredeti protokoll 8 db ilyet ír elő - de természetesen sokféle képpen variálják, 3x3 szett, 4x4, stb., mindenesetre szerintem aki több szettet csinál, nem végzi el rendesen a munkát, ugyanis az első 20 mp egyéntől függően, de optimális esetben 200% FTP körül zajlik, a következő 20 mp-ben már gyengébb és dramatikusan zuhan tovább.
Jómagam első probálkozása tavaly volt, télen, edzőtermi kerékpáron 3x20 mp-ig jutottam, kb. 5 perc laza bemelegités után, utána se láttam, se hallottam. Aki kipróbálja és jól csinálta, érteni fogja, miről beszélek.
Komolyabb bemelegítést nem szabad előtte végezni, mert az már nem hagyja a szervezetet akkora sokkot kapni, viszont annyira be kell melegíteni, hogy ne sérüljünk meg és az izmok működjenek, ugyanis ez rettentő terhelés - valahogy úgy kell elképzelni, mintha protour versenyek sprintjeit csinálnánk meg egymás után nyolcszor :-)
Wattmérős edzés esetén kb. a VO2max teljesítmény 170%-át kell megcélozni, ez egy 72-78 ml/kg/min vo2max-szal rendelkező sportoló esetében körülbelül 750 watt (persze egyénfüggő, de egy 3-5 perces teljesítményből nagyjából ki lehet számolni az egyén vo2max-szát mint tudjuk) - nem piskóta.

Az eredeti tanulmányban közepes erőséggű edzést végző csoportot hasonlítottak össze a Tabata protokoll alapján edzőkkel, az eredmények igen meggyőzőek. ( +7 ml vo2max-on és +28% anaerób kapacitás)

Effects of moderate-intensity endurance and high-intensity intermittent training on anaerobic capacity and VO2max

Tabata I, Nishimura K, Kouzaki M, Hirai Y, Ogita F, Miyachi M, Yamamoto K.

Department of Physiology and Biomechanics, National Institute of Fitness and Sports, Kagoshima Prefecture, Japan.

This study consists of two training experiments using a mechanically braked cycle ergometer. First, the effect of 6 wk of moderate-intensity endurance training (intensity: 70% of maximal oxygen uptake (VO2max), 60 min.d-1, 5 d.wk-1) on the anaerobic capacity (the maximal accumulated oxygen deficit) and VO2max was evaluated. After the training, the anaerobic capacity did not increase significantly (P > 0.10), while VO2max increased from 53 +/- 5 ml.kg-1 min-1 to 58 +/- 3 ml.kg-1.min-1 (P smaller than 0.01) (mean +/- SD). Second, to quantify the effect of high-intensity intermittent training on energy release, seven subjects performed an intermittent training exercise 5 d.wk-1 for 6 wk. The exhaustive intermittent training consisted of seven to eight sets of 20-s exercise at an intensity of about 170% of VO2max with a 10-s rest between each bout. After the training period, VO2max increased by 7 ml.kg-1.min-1, while the anaerobic capacity increased by 28%. In conclusion, this study showed that moderate-intensity aerobic training that improves the maximal aerobic power does not change anaerobic capacity and that adequate high-intensity intermittent training may improve both anaerobic and aerobic energy supplying systems significantly, probably through imposing intensive stimuli on both systems.